JABIKSPAAD

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Email -- 0 Flares ×

Jabikspaad to jedna z dróg Jakubowych („Jabik” to po fryzyjsku Jakub, a „paad” oznacza ścieżkę, drogę), wiodących przez Holandię, a ściślej przez Fryzję. Szlak zaczyna się w Sint Jacobiparochie (nad Morzem Północnym), prowadzi tuż obok legendarnego „początku świata”, czyli Zwarte Haan, a później wzdłuż kanałów na południe. Mija maleńkie wioski, stolicę Fryzji – Leeurwarden, holenderską Wenecję (czyli wioskę Giethorn, z mnóstwem malowniczych kanałów i domami krytymi trzciną), a potem jeszcze odcinek pozafryzyjski aż do Zwolle (pięknego miasta ze średniowieczną starówką).

Jabikspaad nie jest zbyt dobrze oznakowany, ale można wędrować ścieżkami rowerowymi, których sieć jest w Holandii doskonale przygotowana. Pewną trudnością, zwłaszcza dla osób przyzwyczajonych do Camino w krajach południowej Europy, może być brak schronisk dla pielgrzymów. Ja korzystałam z noclegów w ramach organizacji Vrienden op de Fiets, co pozwoliło mi poznać wiele holenderskich rodzin i pomieszkać z nimi przez chwilę.

Ta droga była całkiem odmienna od poprzednich. Nie spotkałam pielgrzymów. Szłam sama. Bywało, że zupełnie pustą ścieżką. Zdarzały się dni, że zamieniałam tylko kilka słów z gospodarzami domu, u których nocowałam. We Fryzji wiał silny wiatr i padał deszcz. Szłam w mokrych butach, prawie nie zdejmując mojego poncho. Niezwykle wyciszające doświadczenie :)

The following two tabs change content below.

Beata

Rozpoczynam starania, aby wydać teksty blogowe w postaci książki. Wszystkie informacje, co, gdzie i kiedy będą dostępne na fanpejdżu Buen Camino / W poszukiwaniu samej siebie. Dlaczego nie tutaj? Bo ten blog będzie istniał tylko do końca stycznia. Potem Onet zamyka blog.pl. Dlatego zapraszam na Facebook, a potem na https://buencamino55.blogspot.com/ gdzie powoli się przenoszę.

Ostatnie wpisy Beata (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • https://www.facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Email -- 0 Flares ×